Kushdo që të jeni, çfarëdo që të kërkoni, gjithçka fillon këtu.

Ku
Kur
Kush
 

E mërkurë, 12 janar 2022 08: 22

Sutherland, Ura Bonar, Ardgay, fushë golfi me 9 vrima në Skoci, vetëm 45 minuta në veri të Invernessit në rrugën Struie, vendosur mes peizazheve madhështore, Loch Migdale poshtë në juglindje, i rrethuar me pyje dhe pamje panoramike, lartësi djerrë dhe të thyer në veri, ndërsa në jug mund të duket kanali i përdredhur i Kyle of Sutherland, me malet e mrekullueshme të Ross përtej. Këtu në kursin Bonar-Ardgay, votuesi i lojës mbretërore dhe të lashtë, do ta gjobitësh praktikën...

Tërheqjet e zonës Sutherland

Udhëzues për akomodimin për pushime në Loch Laoigh

E martë, 25 Janar 2022 06: 46
Strath of Kildonan informacione për vizitorët dhe udhëzues akomodimi

E diel, shtator 12 2021 16: 05
Udhërrëfyes turistik i Falls of Shin

E diel, janar 16 2022 05: 10
Udhëzues informacioni për vizitorët e kështjellës Ardvreck

E martë, 04 Janar 2022 05: 03
Udhëzues informacioni për vizitorët Suilven Sutherland

E shtunë, nëntor 27 2021 05: 05
Udhëzuesi i informacionit dhe akomodimit për vizitorët e Cape Wrath

E diel, janar 10 2021 11: 58
Udhëzues për Vizitorët e Distilerisë Clynelish

E enjte, janar 13 2022 05: 17
Informacione për Vizitorët e Plazhit Oldshoremore

E hënë, shkurt 07 2022 05: 48
Udhëzues për vizitorët e plazhit Dornoch

E martë, 25 Janar 2022 06: 46
Udhëzues informacioni për vizitorët Struie Hill

E mërkurë, 24 nëntor 2021 05: 31
28,15,0,50,1
25,600,60,1,5000,1000,25,2000
90,300,1,50,12,25,50,1,70,12,1,50,1,1,1,5000
0,2,1,0,1,30,10,5,0,0,0,10,0,1
Mali Arkle në Sutherland, Skoci
Mali Arkle në Sutherland, Skoci
Mali Arkle në Sutherland, Skoci
Lochinver Sutherland
Lochinver
Lochinver
Melvich Sutherland
Melvich
Melvich
Stoer Sutherland
I ashpër
I ashpër
Kalaja e Dunrobinit
Kalaja e Dunrobinit
Kalaja e Dunrobinit
Kalaja e Dunrobinit
Kalaja e Dunrobinit
Kalaja e Dunrobinit
Loch Eriboll
Loch Eriboll
Loch Eriboll
Rezervoni zbritje direkte (Për pronat pjesëmarrëse) Kodi SSJOZX
Rezervoni zbritje direkte (Për pronat pjesëmarrëse) Kodi SSJOZX
Ruaje 10%
Për regjistrim nga 01-02-2023 deri në 31-01-2024
10% Zbritje për darkat (Për pronat pjesëmarrëse) Kodi DD101
10% Zbritje për darkat (Për pronat pjesëmarrëse) Kodi DD101
Ruaje 10%
Për regjistrim nga 01-02-2023 deri në 31-01-2024
Arkle Mountain në Sutherland, Udhëzues për Akomodimin e Pushimeve
Arkle Mountain në Sutherland, Udhëzues për Akomodimin e Pushimeve

Udhëzues për Akomodimin e Pushimeve Altnaharra

Udhëzues për Akomodimin e Pushimeve Altnaharra me stay4you.com për të zbuluar që edhe pse Altnaharra është një fshat i vogël në Sutherland, i vendosur në A836, zona ende i ofron vizitorit disa akomodime pushimi me cilësi të mirë për të udhëtuar në veriun e largët të Skocisë dhe për të bërë më të mirën nga pushimet tuaja. Për shkak të vendndodhjes së saj në malësitë veriore, e cila është pothuajse aq larg në brendësi sa është e mundur të arrihet, Altnaharra mund të mos jetë në orarin e të gjithëve. Walkers dhe peshkatarët janë dy nga njerëzit që frekuentojnë zonën për shkak të tërheqjes së saj.

Emri gaetik Allt-na-h-Eirbhe u bë Altnaharra, që në anglisht do të thotë "djegia e murit ndarës ose pengesës". Është shumë e mundur që Altnaharra dikur të ishte një mburojë e tipit àirigh ose 'vend për prodhimin e qumështit'. Këto vendbanime shpesh u quajtën pas djegies në të cilën ata mbështeteshin për furnizimin me ujë të pastër, i cili ishte i nevojshëm për prodhimin e ushqimit. Vendbanimi i Cleith Bric do të ishte rritur në këto zona përreth pasi toka u bë më pjellore si rezultat i blegtorisë para-përmirësimit. Kjo u bë për të kënaqur nevojat e asaj që më parë ishte një popullsi që po lulëzonte. Ky vend ka pasur banim të vazhdueshëm njerëzor për mijëvjeçarë; anomali historike është fakti se aktualisht është relativisht i pabanuar.

Eksploroni udhëzuesin e akomodimit të pushimeve në Altnaharra

 • Gjeolokacioni Altnaharra Gjerësia 58.280422° N Gjatësia Gjeografike -4.441974° E
 • Altnaharra Kodi Postar IV27
 • Udhëzuesi i motit Altnaharra
 • Harta Altnaharra
 • Imazhe dhe video Altnaharra
 • Shqyrtime Altnaharra
 • Diskutimet Altnaharra
 • Udhëzues për akomodimin e pushimeve në Skoci

Sutherland ndodhet në rajonin malor të Skocisë veriore dhe Altnaharra është një fshat i vogël i vendosur atje.

Ekziston vetëm një shërbim i linjës kryesore që kalon përmes Zemrës së Sutherland-it që operohet nga hekurudha skoceze.

Ky është shërbimi që shkon nga Inverness, kryeqyteti i Malësisë, në Wick dhe Thurso. Stacione të tjera në rajon mund të gjenden në Ardgay, Culrain, invershin, Lairg, Rogart dhe Kinbrace.

Merrni një grup shokësh dhe shkoni në pjesët më të largëta të këtij rajoni malor për të peshkuar. Mund ta kaloni kohën duke u çlodhur me varkë me radhë në një nga liqenet ose duke pritur një kafshatë ndërsa jeni ulur në anë të lumit.

Fshati mund të gjendet në rrugën A836, jo shumë larg vendit ku lidhet me B873.

Gjeni një vend të qetë për të kaluar pushimet tuaja që është i rrethuar nga toka bujqësore dhe ka pamje mahnitëse të Loch Nedd. Bëni një shëtitje nëpër një rezervë natyrore për të zbuluar Loch Naver dhe Loch Eriboll.

Lairg dhe Tongue janë dy vendbanimet që ndodhen më afër jush. Ky vend përgjatë NC500 është vërtet befasues, me një pamje mahnitëse të Quinag dhe kodrave të Sutherland në sfond.

Kaloni pushimet tuaja në një vilë komode të kompletuar me një kopsht. Një numër i madh banorësh dhe vizitorësh tërhiqen në zonë nga ky vend, i cili ofron akses në një sërë aktivitetesh rekreative jashtë dhe përmban peizazhe të lë pa frymë dhe një bollëk kafshësh.
Aty pranë Drumbeg ka një dyqan të përgjithshëm dhe një hotel, dhe Lochinver ka një sërë objektesh shitjesh me pakicë, opsione ngrënieje dhe pika karburanti.

Altnaharra ndodhet në zemër të pikave më të mira për një sërë aktivitetesh në natyrë, të tilla si çiklizmi, ecja dhe shikimi i kafshëve. Ka edhe Munro's, Ben Hope dhe Ben Klibreck, për njerëzit që duan të "Munro Bag" ose të ngjiten në male. Kaloni netët tuaja në një shtrat dhe mëngjes që njihet si një ndalesë popullore për çiklistët.

Ka vendndodhje të historisë dhe historive të Brochs dhe Malësisë antike në të gjithë këtë rajon, dhe ju mund të mësoni më shumë rreth tyre në muzetë dhe qendrat e vizitorëve të vendosura në të gjithë rajonin.

Kjo zonë posedon peizazhe të paprishura që të kujtojnë hënën, ka një popullsi të rrallë dhe përfiton nga një mjedis i veçantë që karakterizohet nga një temperaturë më e moderuar për shkak të ndikimit të Rrymës së Gjirit.

Me shkëmbinjtë e saj të pjerrët, hyrjet shkëmbore dhe liqenet e detit në bregun perëndimor, dhe plazhet dhe rezervatet natyrore të vlerësuara me çmime në bregun lindor, kjo është një nga shkretëtirat e fundit të mëdha në Evropë.

Megjithatë, qendra e saj dhe rajonet veriore përmbajnë një shumëllojshmëri të gjerë ekosistemesh, duke përfshirë fusha të gjera të hapura, kënetat dhe grykëderdhjet, përveç peizazhit malësor të lë pa frymë që përbëhet nga kodra rrotulluese, liqene në brendësi dhe pamje mahnitëse.

Kjo strehë e kafshëve të egra pëson një transformim të vazhdueshëm me kalimin e viteve, duke e bërë atë të përshtatshme për një shumëllojshmëri të gjerë speciesh si vend për mbarështim dhe fole.

Ky është një mjedis i ashpër që do t'ju lërë frymën me shkëlqimin e tij spektakolar, kodrat që ndryshojnë vazhdimisht, lumenjtë e shkëlqyeshëm dhe tufat e drerëve të kuq të mrekullueshëm.

Gjeni milje lumenjsh, grykëderdhjeje dhe liqene, si në bregdet ashtu edhe në brendësi, me shumë hapësirë ​​për të shijuar ca kohë duke u ngatërruar në ujë me miqtë dhe familjen. Rezervoni një ditë dhe dilni me kajakë ose kanoe të hapura për ditën dhe gjeni kohën tuaj për të shijuar peizazhin mahnitës, paqen dhe qetësinë, si dhe bollëkun e zogjve dhe kafshëve të egra në ujë dhe brigje.

Bëni një pushim për drekë në një nga disa përrenj dhe hyrje të izoluara përgjatë rrugës, ose bëni një piknik në një nga ishujt më të largët.

Skibo Estate është një kontrast i shkëlqyer i golfit me fushat fqinje me lidhje 18 vrimash të Brora, Golspie, Royal Dornoch dhe Tain. Nëse po kërkoni të rezervoni një arratisje romantike për dy, merrni parasysh të merrni me qira një nga vilat më simpatike të periudhës me tre dhoma gjumi, e cila ndodhet në kodra dhe ka një imazh tipik kuti çokollate.

Vozitja nëpër zonat rurale të Heart of Sutherland është një mënyrë e shkëlqyer për të marrë një ndjenjë për Malësitë. Këtu nuk do të gjeni pothuajse asnjë automjet tjetër në rrugë, përveç peizazheve të mrekullueshme dhe kafshëve të famshme lokale. Ju kurrë nuk jeni shumë larg qytetërimit, pavarësisht nëse udhëtoni me rrugë, hekurudhë, rrafshnaltë apo anije, pavarësisht nga fakti se jeni të pajisur me një ndjenjë të jashtëzakonshme qetësie dhe qetësie.

Qëndroni në një hotel që ndodhet në një zonë që njihet për disa nga terrenet më të mira për ecje në kodër. Kjo zonë karakterizohet se është e rrethuar nga të gjitha anët me kodra dhe male dhe ka një numër të madh shtigjeve publike, si përgjatë bregdetit ashtu edhe në brendësi.

Shqyrtime & Diskutime

 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
Një javë e shkëlqyer turne në Sutherland
I sinqertë
 · Muaj më parë 1  ·  Altnaharra
Komenti juaj
Kaluam një javë këtu në Altnaharra duke kampuar pasi na pëlqen shumë Sutherland, dhe nuk na zhgënjeu; edhe moti ishte fantastik për majin, gjë që i mbajti fëmijët të lumtur. Kalova bukur në Sutherland.😻
Trego më shumë
0 of 0 njerëzve iu duk i dobishëm rishikimi i mëposhtëm

Harta e informacionit për vizitorët në Skoci

Udhëzuesit më të fundit të destinacioneve të Skocisë

Kinlochbervie, Madhësia e këtij fshati të peshkimit përgënjeshtron rëndësinë e tij ekonomike për industrinë e peshkimit në bregdetin perëndimor skocez, me dy porte...

Ishujt Monach ndahen nga perëndimi i Uistit të Veriut nga Tingulli i Monachit rreth 6 milje i gjerë, ndonjëherë i quajtur Heisker, është një grup me...

Gjeni akomodime për pushime në Beauly dhe prona me qira duke përdorur udhëzuesin e akomodimit për pushime në Beauly që i mundëson vizitorit të rezervojë direkt...

Plazhi Dornoch është një plazh me flamur blu, është ideal për familjet me cekëtat e tij të buta, dunat e strehuara dhe milje me rërë të artë. Plazhi Dornoch është një...

Furnizimi me tre përbërësit kryesorë të uiskit, elbi i mirë, torfe dhe një furnizim i mjaftueshëm me ujë të përshtatshëm: dhe ishte një provë domethënëse e vazhdueshme...

Kërkoni udhëzuesin e akomodimit në Catterline Holiday me stay4you.com për aventurën tuaj të ardhshme të pushimeve në Catterline që është një komunitet i vendosur në...