- E7B781FD07584E6B3724FA0F3E087889

Rrugët Rrugore

Një udhëzues për çiklizëm në malësitë skoceze

Ka shumë klube lokale çiklizmi dhe disa grupe të fushatave për çiklizëm në Skoci dhe në pjesën tjetër të MB. CTC është i vetmi organ që përqafon të gjitha llojet e përdorimit dhe interesave të ciklit.

Këshilla për të ecur me biçikletë në rrugë duke ecur me biçikletë në mënyrë të sigurt Ndiqni Kodin e Autostradës – mos hidhni dritat e kuqe dhe mos ecni me biçikletë në trotuar nëse nuk është një shteg biçikletash i caktuar; Në mot të lagësht shikoni shpejtësinë tuaj pasi sipërfaqet mund të jenë të rrëshqitshme dhe do t'ju duhet më shumë kohë për të ndaluar; Udhëtoni pozitivisht, me vendosmëri dhe larg bordurës; Merrni parasysh të mbani një helmetë; Mbajeni biçikletën tuaj të përshtatshme për rrugë.

Sigurohuni që shoferët të mund t'ju shohin Udhëtoni në një pozicion ku mund të shihni dhe të shiheni; Përdorni dritat dhe merrni parasysh të vishni veshje të ndritshme ose reflektuese, veçanërisht në qytete, gjatë natës dhe në mot të keq; Bëni kontakt me sy me përdoruesit e tjerë të rrugës, veçanërisht në kryqëzime, atëherë ju e dini se ju kanë parë; Sinjalizoni qartë në çdo kohë; Përdorni zilen tuaj - jo të gjithë këmbësorët mund t'ju shohin të jeni të vetëdijshëm për automjetet Shumë përplasje ndodhin kur një çiklist është në pjesën e brendshme të një automjeti që po kthehet majtas. Mos supozoni se automjeti po shkon drejt përpara vetëm sepse nuk sinjalizon majtas. Gjithmonë shmangni 'ndërmarrjen' e ndonjë automjeti në këtë situatë - është më mirë të rrini prapa derisa automjeti të largohet. Këshilla për shoferët Për t'i bërë rrugët sa më të sigurta që të jenë, shoferët duhet të jenë të vetëdijshëm edhe për çiklistët: Kur ktheni majtas ora për çiklistët që vijnë nga ana juaj e afërt dhe mos i prisni; Jepini çiklistët një vend të gjerë kur parakalojnë;

Gjatë natës, ulni fenerët kur iu afroheni çiklistëve; Në mot të lagësht, lejoni çiklistët hapësirë ​​shtesë pasi sipërfaqet mund të jenë të rrëshqitshme. Mos harroni, çiklistët dhe shoferët kanë të drejtë të përdorin dhe ndajnë të njëjtën hapësirë ​​rrugore. Respektimi i të gjithë përdoruesve të rrugës i ndihmon të gjithë të përfitojnë nga udhëtimi rrugor. Për më shumë informacion shkoni në - https://www.gov.uk/browse/driving/highway-codehttps://www.gov.uk/browse/driving/highway-code NJË VEND I MIRË PËR TË FILLUAR

Callander ndodhet në skajin lindor të Parkut Kombëtar Loch Lomond dhe Trossachs dhe është një pikënisje e mirë për Lochs & Glens të Skocisë Zbuloni peizazhin spektakolar të malësive perëndimore të Skocisë në Rrugën West Highland. Malet e larta, liqenet e qeta dhe lumenjtë e vrullshëm kombinohen për t'ju shpërblyer me një peizazh unik dhe gjithnjë në ndryshim ndërsa udhëtoni 96 milje nga Milngavie (Glasgow) në Fort William, duke ofruar Fjetje dhe Mëngjes gjatë rrugës, zbuloni liqenet e qeta, kodrat e purpurta të veshura me shqopë. , kështjella madhështore një udhëtim mahnitës me biçikletë malore nga Fort William në Inverness, duke udhëtuar nëpër disa nga peizazhet më frymëzuese gjatë ditës dhe duke shijuar mikpritjen e madhe malore në shumë Bed and Breakfast natën, Përmes Rannoch Moor, Kinlochleven nëpërmjet "Shkallëve të Djallit, Ben Nevis dhe Fort William, kryeqyteti i jashtëm i Skocisë, i vendosur në krye të Loch Linnhe.

Shëtisni me biçikletë nëpër peizazhin e liqeneve dhe lumenjve që përbëjnë Parkun Kombëtar Loch Lomond & Trossachs dhe Highland Perthshire. Eksploroni Skocinë ndërsa kaloni me biçikletë nëpër Parkun Kombëtar Cairngorms. Qytete simpatike malësore, kështjella historike, uiski me malt Speyside, fushat e betejës Jacobite, Për një pase të ngadaltë vërtet relaksuese dhe të këndshme për të shijuar pamjet e fshatit rreth Loch Ness, merrni një biçikletë.

Zona e Loch Ness ofron një gamë të gjerë terreni nga shtigjet e buta tërheqëse të Kanalit të Kaledonisë deri te rrugët sfiduese, jashtë rrugës në distanca të gjata, siç është Great Glen Way. Rrugët e qeta të fshatit të Strathnairn dhe ana jugore e liqenit janë të shkëlqyera për çiklistët dhe ka edhe shumë çiklizëm të mirë malor. Zona Strathglass ofron një përvojë të çiklizmit malor për të rivalizuar kudo në vend. Strath shtrihet në brendësi nga Beauly dhe Loch Ness, duke ofruar një mori shtigjesh pyjore gjatë rrugës, duke kulmuar në tre Glens mahnitëse të Affric, Cannich dhe Strathfarrer. Shpatet e poshtme të Glen Cannich ngrihen në mënyrë dramatike mbi fshatin Cannich dhe një ngjitje e shkurtër, por mbresëlënëse lejon hyrjen në shtigjet pyjore, të cilat në kombinim me disa kalërime në rrugën dredha-dredha Mullardoch, do t'ju çojnë në Loch Mullardoch, 9 milje larg.

Kjo është një pamje mbresëlënëse, e rrethuar nga male të larta. Ngjitja përmes Glen Cannich është sigurisht e pjerrët, por rruga është relativisht e qetë dhe kthimi, i gjithë tatëpjetë! Glen Affric, mund të afrohet pothuajse tërësisht përmes rrugëve pyjore si nga Cannich ashtu edhe nga Tomich, të ndalet në brigjet e Loch Beinn a' Mheadhoin, një shtrirje magjike uji. Shpatet më të ulëta në jug të Tomich dhe Cannich, në Corrimony apo edhe mbi Glenmoriston, janë shtigje të largëta larg të gjithave. Është një shteg ideal i shkretëtirës. Udhët nga Dog Falls deri në Knockfin janë mbresëlënëse, ndërsa shkoni në Tomich, ose në mënyrë alternative. nga Loch Affric në Tomich nëpërmjet pasurive të West Guisachan, Cougie dhe Plodda Falls. Duke u shtrirë nga kjo, ju mund të vazhdoni mbi shpatet më të ulëta në jug të Tomich dhe Cannich, në Corrimony apo edhe në Glenmoriston, Vendi ideal për të qëndruar Bed and Breakfasts është Steading Country Inn me parkim jashtë rrugës dhe depo për biçikleta, gjashtë milje në fillimi i Strathglass dhe glens të tjera mahnitëse në këtë zonë, ushqime shumë të mira dhe të plota të mbrëmjes, birra lokale dhe birrë për të përfunduar mbrëmjen para gjumit, Në mëngjes një mëngjes i mirë malësor për t'ju mbajtur gjatë gjithë ditës. Steading Highland Glen Lozhë

Zbuloni malet, liqenet dhe vijën bregdetare mahnitëse të Ishullit të Skye ndërsa kaloni me biçikletë në gjatësinë dhe gjerësinë e këtyre ishujve magjepsës plot me kafshë të egra dhe plazhe të fshehta ishullore që janë vende të qeta dhe boshe ku mund të shijoni kalimin e një kohe reale cilësore. Vija bregdetare e thyer e Islay është e mrekullueshme Arran, Islay dhe Jura janë vende të jashtëzakonshme për të lëvizur me biçikletë dhe i japin një kuptim të ri hopëve në ishull. Rrugët përreth ishujve janë të shkreta duke e bërë atë një përvojë të mrekullueshme, që nuk duhet harruar kurrë. Hopping në ishull është më i miri me portet dhe portet e bukura që ju çojnë në vende të reja, duke ofruar Fjetje dhe mëngjes për udhëtarin e lodhur për të kaluar natën.

Kjo është një ëndërr e adhuruesve të uiskit e realizuar, me tetë distileri në ishuj dhe shumë bare jashtëzakonisht mikpritëse dhe Bed and Breakfast gjithashtu! Fshatrat në ishuj janë të gjitha të zbardhura në mënyrë të këndshme dhe uiskit kanë shije të mrekullueshme torfe veçanërisht pas një dite të gjatë ecje me biçikletë. Të udhëtosh drejt në veri të Skocisë do të thotë të zbulosh një vijë bregdetare që është thjesht e mahnitshme.

Ecja me biçikletë rreth Dunnet Head ju çon pranë disa gjireve dhe limaneve të mrekullueshëm që mburren me plazhe të mrekullueshme dhe pamje të ishujve që janë të pakrahasueshëm. si dhe hotelet që kanë një hijeshi të caktuar rreth tyre. Do të keni një pritje të ngrohtë kudo që të qëndroni në Skoci dhe do të zbuloni gjithashtu se shumica e vendeve ofrojnë ruajtje të sigurt për biçikletat tuaja.

Pista ecjeje

Ju lutemi vini re: Ju lutemi kontrolloni përpara aktivitetit tuaj nëse pika e fillimit ka zona parkimi publik ose mund të arrihet duke përdorur transportin publik.

MOHIMI: Informacioni i dhënë për qëndrimin4you është dhënë me mirëbesim, ai synohet vetëm si një udhëzues i përgjithshëm. Ne ju këshillojmë të verifikoni saktësinë e informacionit përpara se të mbështeteni në të. Është përgjegjësi e individëve që t'i qasen me kujdes aktiviteteve në natyrë si ecja. Ecja mund të jetë e mundimshme dhe individët duhet të sigurojnë që janë mjaftueshëm në formë përpara se ta nisin atë. Nëse keni dyshime, konsultohuni me një mjek.

Duke shkarkuar këtë turne, unë jam dakord me kushtet e përdorimit të parashikuara. Në veçanti, unë pajtohem dhe do t'i përmbahem çdo kufizimi të drejtimit që mund të ekzistojë dhe rregullave dhe rregulloreve lokale!