- E7B781FD07584E6B3724FA0F3E087889

Пребарајте сместување за одмор

Посетителите на информативна мапа на Шкотска

Топ дестинации во Шкотска

Дрнамандрохит

 

 Обединето Кралство
Својства на 2 
Пуерто Дел Кармен

 

Својства на 1 

Информации за посетителите за Глен Стратфарар, кој се наоѓа во близина на Лох Нес, е именуван по реката Фарар, која минува низ Глен, и која произлегува од Пиктиш вар, а кај Римјаните била позната како Варар. Има доволно гостопримство и сместување за одмор во областа, вклучувајќи неколку хотели.

Реката Фарар тече низ Стратфарар од Запад за да се приклучи на реката Глас кај Струј, веднаш низводно од Струј е замокот Ерхлес, кој датира од 16-тиот век. Тоа беше седиште на началниците на кланот Чишолм, но повеќе не е во нивна сопственост

  • Геолокација на Глен Стратфарар Географска ширина 57.4122° северно, географска должина -4.8285° западно
  • Поштенски број IV4 7JT
  • Карта на Глен Стратфарар
  • Осврти на Глен Стратфарар
  • Форум за дискусија на Глен Стратфарар

Стратфарар со велосипед без сообраќај, патот започнува северно од мостот кај Струј. Помалку од една милја погоре по овој пат е паркинг за автомобили непосредно пред портата што го ограничува пристапот на возилата до патот на имотот нагоре.

Сепак, пристапот е секогаш достапен за пешаци и велосипедисти,

Од портата патот тече 14 милји до крајот на Лох Монар

Стратфарар е дел од хидроелектричната шема Affric, Farrar и Beauly. Главната брана е во Лох Монар западно од Струј, каде што се користи брана од лак.

Пинит Фг во црвена рект 20

Прегледи и дискусии

Уште нема осврти
Дадете мислење
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Најнови водичи за шкотски дестинации

Недела, 08 мај 2022 08: 43

Во потрага по некои од најдобрите сместувања во Апин, Порт Апин можеби е местото каде што треба да одите ако барате сместување за одмор и гостопримство во и околу Апин и околните окрузи Аргил и Буте, без разлика дали се работи за хотел или куќа за гости. Appin нуди сместување за одмор и...

Четврток, 10 март 2022 18: 21

Размислете за проверка на замоците на Инвернес-Шајр, кои нудат оценки и критики од претходните гости. {jlexreview:off}

Понеделник, 14 февруари 2022 05: 01

Водните спортови се таму каде што сè започна за Лох Инш. Ако не сте толку сигурни во чамци или на табли, зошто да не резервирате лекција со некој од нашите инструктори. Инструкторите може да се ангажираат приватно. На дневен билет, можете да ги искористите предностите придружување на часови по едрење, кајакарство, кајак и сурфање на ветер во...

Недела, 13 февруари 2022 05: 35

Беалах на Ба е историски и прилично познат премин низ планините на полуостровот Еплкрос. Тој има заслужена репутација дека е опасен поради непредвидливите снежни бури, силната магла, снежните виулици и опасно во услови на слаба видливост, возење под овие услови. , може...

Сабота, 12 февруари 2022 18: 32

Ова е прекрасен музеј познат како Groam House Museum е извонреден центар за пиктичка и келтска уметност во Рос-шир. Уникатниот приказ е фокусиран на 15 врежани пиктички камења, скулптури и пиктичка уметност, со постојан приказ на величествениот крст на Розмарки. плоча, украсена со загадочна...

Сабота, 12 февруари 2022 18: 21

Beauly Priory, руинирана црква на Valliscaulian, лоцирана во селото Beauly на A862, The Priory, е една од трите основани од Редот во 1230 година. Дел од зградата подоцна била обновена, таа станала цистерцијан. Плакета раскажува за посетата на Марија Кралицата на Шкотите овде во 1564 година и нејзините патувања во ...

Сабота, 12 февруари 2022 06: 27

Тврдините на ридот Хајленд Хилфортс се еден од најистакнатите типови праисториски споменици видени низ многу делови на Британија и Ирска, Крег Мони, Драмнадрочит. поразен...

Четврток, 10 февруари 2022 07: 15

Замокот Абојн е замок од 13 век во Абердиншир, Шкотска. Замокот Абојн не е отворен за јавноста, тој се наоѓа во приватен парк северно од селото Абојн во Дисајд и историски добро го бранеше мочуриштето. Замокот за прв пат бил изграден како моте и бејли во...

Понеделник, 07 февруари 2022 06: 08

Замокот Уркухарт може да се најде на патот А82, 20 милји југо-западно од Инвернес и околу 2 милји источно од селото Друмнадрочит, на галски што значи „Гребот на мостот. Замокот стои на карпестиот гребен на северниот брег на Лох Нес, во висорамнините на Шкотска, докази се ...

Понеделник, 07 февруари 2022 05: 48

Плажата Олдшормор Кинлохберви, Шкотска. Ова е расфрлано селце во парохијата Едрачилис во Сатерленд со прекрасна тивка плажа, многу мирна и речиси напуштена, глетките што го одземаат здивот, многу надвор од променетата патека, додајте 5-10 степени Целзиусови и можеби ќе бидете во... .

Понеделник, 07 февруари 2022 05: 39

Ова е атмосферска крут куќа, која датира од 1880-тите, оставена како што ја оставил првичниот сопственик при неговата смрт во 196 год. до 1963 година, кога го презеде Шетландскиот музеј. Данк...

Недела, 06 февруари 2022 05: 43

Основана во 1824 година од Џејмс Мек Грегор, од семејство на фармери и незаконски дестилатори кои живееле во Томинтул, сместено во селото Кромдејл, една од премините на реката Спеј, дестилеријата стои на историска почва. Денес Inver House сè уште нема произведено ниту еден слад...

Пребарајте имот за продажба итн

Карта на Стратфарар

Најнови Осврти

вашиот преглед
Додека престојувавме во East Hendred, го искористивме искуството со птиците грабливки за ...
вашиот преглед
Го посетив овој базен додека важеа ограничувањата за Ковид, и тие направија ...
вашиот преглед
Регионот има значајно многу историско значење, покрај неговите очигледни природни ...
вашиот преглед
Иако е само мало село, оваа област има некои од најневеројатните пешачки патеки ...
вашиот преглед
Голф-клубот Drayton Park во Оксфордшир, Англија, е приватен парк со 18 дупки, пар-70 (6091 двор).
вашиот преглед
Прекрасен пејзаж ја опкружува оваа шармантна куќа. Јасно е дека ова е историски значајно. Двајца упатени ...